"Saulesstars" ērtāk jutīsies Svētes pagastā
Otrdien, 17.maijā, plkst.14.00 Jelgavas novada pašvaldības vadība un sociālās jomas speciālisti plāno apmeklēt nelielo centru Svētes pagastā, lai, atbalstot šīs uzņēmējdarbības formas aktivitātes, aktualizētu biedrības vajadzības un tālākos nodomus. Varētu teikt, kā tā ir atkārtota jeb kārtējā pašvaldības un biedrības tikšanās reize, ņemot vērā, ka pašvaldība mērķtiecīgi tiecas biedrības centienus atbalstīt praktiskās izpausmēs. Kā zināms, Svētes pagasta pārvaldes telpās ir tikai centrālā biedrības biedru tikšanās vieta, taču kopīga darbošanās produkcijas radīšanai norit arī citviet pagastos – dienas jeb aktivitāšu centros.
Vēl pirms neilga laika Jelgavas pilsētas centrā - Lielajā ielā veikals "Cakotava" bija tā ierastā vieta, kur iegādāties "Saulesstara" biedrības pārstāvju radīto produkciju – māla, koka, ādas izstrādājumus, rokām darinātas kartītes vai adījumus. Meklējot demokrātiskāku un rentabilitātē izdevīgāku saimniekošanu savai uzņēmējdarbībai, kā arī plašākas telpas tik dažādajām biedrības pārstāvju aktivitātēm, biedrība no darbošanās "Cakotavā" mainījusi telpas, lai cilvēki ar īpašajām vajadzībām varētu brīvi sanākt kopā, radīt savus darbus un arī apmainīties domām. Tiesa gan, produkcijas noieta vieta palikusi Jelgavas centrā – biedrības "Pārtikas amatnieki" veikalā Pasta ielā, kur preču sortiments apvieno gan mājražotājus, gan citus novada mazos uzņēmējdarbības pārstāvjus. Lai gan līdzās pārtikas precēm "Saulesstara" preču sortiments nav pieprasītākais, tas ir būtisks atbalsts un arī novērtējums ikviena cilvēka ieguldītajam darbam izgatavotajā lietā. Tieši tāpēc "Saulesstara" kā sociālās uzņēmējdarbības fenomens ir apbrīnas vērts un nemaz nav tik aktīvi iedzīvināts citās Latvijas pilsētās.
Jelgavas novada pašvaldība mērķtiecīgi jau vairāku gadu garumā sniedz atbalstu biedrībai, lai attiecīgi šiem cilvēkiem radītu priekšnoteikumus jeb atvieglotu iespējas savus darbiņus radīt, veicināt tiem noietu.
"Pašvaldība tiecas pavisam praktiskā veidā palīdzēt finansiāli un saimnieciski. Viens no šādiem veidiem ir telpu nodrošinājums, tomēr vēl būtiskāks atbalsts nepieciešams šī uzņēmējdarbības veida popularizēšanai, lai sabiedrība arvien vairāk izvēlētos produkciju, ko ar lielu rūpību un centieniem radījuši cilvēki ar īpašām vajadzībām" skaidro Labklājības pārvaldes vadītāja Ilze Brakmane, uzsverot, ka pašvaldībai noteikti ir nodoms amatniekus vairāk iesaistīt novada pasākumos, amatnieku tirdziņos, organizēt savu darbu izstādes, lai popularizētu produkciju un aktivizētu tās noietu.
«Invalīdu dienas centra "Saulesstars" biedrības valdes priekšsēdētāja Anita Kaulēna ir tas cilvēks, kas ikdienā rūpējas, lai biedrības biedru rokdarbi nokļūtu pie pircējiem. Viņa apgalvo, ka biedrība «Saulesstars» tika izveidota, pateicoties NVA projektiem «Pasākums noteiktām personu grupām», sākotnēji pulcējot mazāku interesentu skaitu. Pašlaik biedrības kodolu veido 16 – 17 cilvēki. Piedaloties dažādos projektos, biedrība ir iegādājusi izšūšanas mašīnu, overloku, tāpat nodrošinājumā ir gan šujmašīna, adāmmašīna, mazās stelles. Līdz šim tieši telpu šaurība bija problēma vienkopus izvietot gan darba ierīces, gan pašiem cilvēkiem sanākt un satilpt, lai darbotos.
Attīstības nodaļas vadītāja Līga Lonerte uzsver, ka Jelgavas novads, atbalstot sociālo uzņēmējdarbību, šajā jomā tiecas pārņemt Zviedrijas un Somijas pieredzi – tur cilvēki ar īpašām vajadzībām un citas sociāli mazaizsargātas iedzīvotāju grupas, iesaistoties mājamatniecībā, nodrošina atsevišķu pašvaldības pasūtījumu izpildi. Piemēram, viņi tādā veidā gatavo novada reprezentācijas priekšmetus un suvenīrus ar konkrētu idejas un emociju piepildījumu.
Uz sarakstu