Latvijā attīstās stādu tūrisms
"Mums ir plašs sortiments, kolosālas šķirnes. Tāpēc Somijas vai Zviedrijas stādu audzētājs vai ģimene, braucot uz ārvalstīm, ieplāno braucienu caur Latviju, paņem piekabi un brauc pēc stādiem pie mums. Attīstās stādu tūrisms. Pie viņiem parastākais ceriņš, kas pie mums maksā piecus eiro, izmaksās 20 eiro," atklāja Stādu audzētāju biedrības priekšsēdētājs un stādu audzētavas "Dimzas" Jelgavas novadā vadītājs Andrejs Vītoliņš.
Viņš pastāstīja, ka Latviju var uzskatīt par lielāko un attīstītāko dārzkopības centru Ziemeļeiropā arī tāpēc, ka Latvijā audzētās šķirnes ir piemērotas citu valstu klimatam. "Protams, ir šķirnes, kas jau pie mums Vidzemē sliktāk augs un apsals, bet liela daļa mūsu augļu koku ir ļoti izturīga," pauda Vītoliņš.
Stādu audzētājs gan atzina, ka tirgū jūtams arī pilsētās stādāmo dižstādu, vasaras puķu un augļu koku stādu trūkums. "Lielveikali to jūt un sāk tirgot, papildina sortimentu, tāpēc arvien vairāk stādu Latvijā tiek ievests. Pircējam jāuzmanās, jo stādi no Nīderlandes nav ziemcietīgi un Latvijā neizdzīvos. Līdz ar Krievijas tirgus aizvēršanos Latvijā paliek arvien vairāk stādu, jo iepriekš bijām kanāls starp Eiropu un Krieviju. Un no tā tikai cietīsim, jo šādi varam ievest slimības un parazītus," bažīgs ir Vītoliņš.
Arī Dobeles novada saimniecības "Liepas" saimniece Zaiga Apse atzīst, ka klienti no Somijas un Igaunijas nav retums. "Mūsu cenas un sortiments viņiem ir ļoti draudzīgi. Šajā jomā ir liels potenciāls," uzskata Apse.
Dobeles novada kokaudzētavas "Bīlasti" īpašnieks Māris Deičmanis stāsta, ka līdz šim liels skuju koku pieprasījums bija arī no Krievijas tirgus, taču tagad tas ir apsīcis. "Tie, kas vēl turpina strādāt uz Krievijas tirgu, smagi kļūdās. Viņiem vairs nav naudas, lai iegādātos stādus pie mums," tā uzskata Deičmanis, kura vadītā saimniecība galvenokārt strādā vietējam tirgum.
Uz sarakstu