Kā izvēlēties kūpinātavu?
Ja regulāri lutināt sevi ar kūpināto gaļu, zivīm, vistu, cīsiņiem, sieru un citiem gardumiem, vērts aizdomāties par personīgo kūpinātavu. Tagad tās pieejamas tik plašā modeļu daudzveidībā, kā arī par dažiem desmitiem eiro var tikt pie pienācīgas iekārtas. Kūpināt pašam būs izdevīgāk, un varēsiet būt simprocentīgi pārliecināti par izejvielu kvalitāti, konservantu un aromatizētāju neesamību pašu gatavotā produktā. Nemaz nerunājot par maģisko kūpināšanas procesu, kas daudzus jo īpaši aizrauj. Vai kūpināšanai nepieciešamas speciālas prasmes? Daudzas mūsdienīgas kūpinātavas ir maksimāli vienkāršas un drošas lietošanā, līdz ar to pie dūmotā sulīgā ēdiena spēs tikt arī nelietpratēji. Jāizvēlas vien savai gaumei un vajadzībām atbilstošākais modelis, par ko arī parunāsim tālāk.
Aukstā / karstā kūpināšana
Šis ir primārais moments, ar kuru būtu jātiek skaidrībā, jo tirgū piedāvātie modeļi paredzēti karstai, aukstai vai abu veidu kūpināšanai.
- Kūpinātavas karstajai kūpināšanai apstrādā produktus ar karstiem dūmiem – 70–100оС. Parasti tas aizņem no 40 līdz 120 minūtēm. Ēdiens sanāk ļoti aromātisks, ar kārdinošu garoziņu. Taču uzglabāt ilgstoši karsti kūpinātos produktus nesanāks, un der šāda metode tikai liesākai gaļai, jo karstuma ietekmē tauki vienkārši iztek.
- Aukstās kūpināšanas iekārtās produkts tiek apstrādāts ar dūmiem aptuveni 30оС temperatūrā. Attiecīgi process ir ilgāks: ne mazāk par 8 stundām, bet lielākiem produktu gabaliem – pat dažas diennaktis. Taču gaidīšana ir tā vērta, jo ēdienā saglabājas maksimāli daudz barības vielu, tas ir ļoti maigs un sulīgs. Arī uzglabāt aukstos kūpinājumus var daudz ilgāk.
Kuru no kūpināšanas veidiem un attiecīgi kūpinātavām izvēlēties ir jūsu gaumes jautājums. Ja nevarat izšķirties, vai vēlaties maksimāli eksperimentēt ar ēdienu garšām, vērts pirkt universālo modeli – abiem kūpināšanas veidiem. Pievērsiet uzmanību, ka aukstajai kūpināšanai nepieciešams speciāls ģenerators, kas universālajiem modeļiem dažkārt jāiegādājas atsevišķi.
Ņemt elektrisko modeli vai tradicionālo ogļu?
Elektriskās kūpinātavas ir īstā izvēle tiem, kuri grib pašgatavotus kūpinājumus, bet nevēlas pārlieku „iespringt” vai arī šaubās par savām kulinārijas prasmēm. Process ir maksimāli automatizēts. Dūmu iegūšanai jums vajadzēs ievietot kurtuvē briketes vai šķeldas (kuras pēcāk dedzinās speciāls sildelements), iestatīt pārvaldes panelī laiku un temperatūru un gaidīt! Piedāvājumos atradīsiet gan mini versijas (30 x 30 cm, 40 x 40 cm), gan modeļus ar vairākiem plauktiem, kuros bez problēmām ietilps vesela vista vai lielās karpas. Ja dosiet priekšroku tieši elektriskajai kūpinātavai, vērts nedaudz piemaksāt un saviem kulinārijas eksperimentiem paņemt universālo modeli – gan karstai, gan aukstai kūpināšanai.
Tradicionālie modeļi, kuros kā kurināmais tiek izmantotas malkas ogles, ir piemērotākie tiem, kuriem vilinošs šķiet ne tikai rezultāts, bet arī pats kūpināšanas process. Būs ko padarboties un paeksperimentēt: ar temperatūru, gatavošanas ilgumu, dažādu koksni kā malku (alksni, dižskābārdi, ābeli utt.), viskija, muskatvīna, sarkanvīna u.c. veida klucīšiem kā aromatizētājiem. Kompaktākās un arī populārākās konstrukcijas, kuras visbiežāk izvēlas iesācēji, ir vertikālās kūpinātavas – ar diviem vai vairākiem (3–6) plauktiņiem lielākai kompānijai. Milzīga priekšrocība, ka šādas iekārtas bieži vien ir daudzfunkcionālās – paredzētas ne vien kūpināšanai, bet arī grilēšanai, sautēšanai, ēdiena uzsildīšanai. Atradīsiet piedāvājumos arī mini kūpinātavas, kuras darbojas no oglēm. Pateicoties kompaktiem izmēriem, mazam svaram un izjaucamai konstrukcijai, tās ir vismobilākās. Var ņemt līdzi piknikā ārpus pilsētas, zvejā vai jebkur citur!
Atsevišķā kategorijā jāizdala tādi tradicionālie modeļi kā stacionārās kūpinātavas. Ja esat jau lietpratējs, skaidri zināt, ka kūpināsiet daudz un bieži, un jums ir brīva teritorija šādai konstrukcijai – tik „nopietnai artilērijai” kā stacionārā kūpinātava jābūt jūsu rīcībā!
Kam vēl pievērst uzmanību?
Kūpinātavas materiāls ir tas, ko vajadzētu novērtēt, ja vēlaties, lai iekārta būtu ilgmūžīga un kvalitatīvi tiktu galā ar uzdevumu. Par optimālāko materiālu visiem mobilajiem kūpinātavu modeļiem uzskata nerūsējošo tēraudu. Tas ir vieglāks par čugunu un ilgmūžīgāks par karstumizturīgo tēraudu. Vissmeķīgākos ēdienus sanāks pagatavot iekārtās ar biezākām sieniņām – no 1,5–2 mm bieza nerūsējošā tērauda. Pat intensīvi lietojot, šāda kūpinātava nokalpos ap 10 gadiem.
Vēl daži padomi, kas varētu jums noderēt:
- tauku paplāte zem produktu restēm vai āķiem ir būtiska priekšrocība. Tauki no ēdiena netiks uz kurināmā, kas savukārt ļaus izvairīties no nepatīkamas rūgtenas piegaršas;
- jo vairāk plauktiņu un āķu, jo ērtāk būs izvietot dažādus produktus. Arī ietilps vairāk;
- termometrs – obligāts atribūts, bez kura nav iedomājama kvalitatīva kūpinātava;
- gaisa vārsti ļaus uzturēt optimālu temperatūru;
- vākam jābūt maksimāli hermētiskam, lai dūmi neizplūstu ārā.
- ja vēlaties izmantot kūpinātavu terasē vai mājoklī, jāizvēlas iekārtas ar speciāliem vākiem – ar hidraulisko blīvējuma sistēmu un dūmu novadītāju;
- ja izvēlaties aukstās kūpināšanas iekārtu viduvējai ģimenei (2-4 cilvēki) pietiks ar ietilpību līdz 30 l;
- jo vairāk konstrukcijai būs noņemamo daļu, jo vieglāka būs kopšana;
Ja šajā pavasarī esat apņēmies tikt pie personīgās kūpinātavas, izvēlēties to izdevīgi Jūs varat interneta veikalā 220.lv! Te Jūs atradīsiet kūpinātavas dažādam budžetam un vajadzībām: aukstai un/vai karstai kūpināšanai, daudzfunkcionālas iekārtas, lietošanā maksimāli vieglus modeļus ar digitālo pārvaldi, stacionārās kūpinātavas (tostarp koka un betona), pārnēsājamās mini versijas, populāros vertikālos modeļus. Būs ko izvēlēties gan iesācējiem, gan lietpratējiem! Tepat varēsiet piemeklēt arī aukstās kūpināšanas ģeneratorus un dažnedažādus aksesuārus: āķus, cilindrus, briketes, klucīšus (vīna, ruma, viskija u.c.), skaidas utt. Ienāciet un izvēlieties visu smeķīgajiem gastronomiskajiem eksperimentiem vienuviet!
Uz sarakstu