Jelgavas novada pašvaldība cenšas radīt ģimenēm labvēlīgu vidi novadā
Jelgavas novada pašvaldība, darbojoties sev atvēlētajās likumā reglamentētajās robežās, mēģina radīt ģimenēm labvēlīgu vidi novadā, turpinot arī ieviest jaunas atbalsta iespējas, ieskaitot stipendiju lauku studentiem un gaidāmo NĪN atlaidi daudzbērnu ģimenēm.Jelgavas novada domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Kaņepone, komentējot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) nostāju par pašvaldību lielāku iesaistīšanos demogrāfijas problēmu risināšanā, aģentūrai LETA skaidroja, ka konkrēti soļi šādas vides nodrošināšanā jau ir sperti, tā, piemēram, ar brīvpusdienām kopš šā gada septembra nodrošināti visi skolēni līdz ceturtajai klasei un pirmsskolas iestāžu bērni. Tāpat novads jau teju gadu ir noteicis vienreizējo pabalstu 500 latu apmērā par dvīņu piedzimšanu ģimenē, savukārt par trīs un vairāk bērniem noteikts vienreizējais pabalsts 1000 latu apmērā.
Pilnīgi jauna prakse, kas nav sastopama citos Latvijas novados, ir šogad īstenotā stipendijas iedibināšana novada jauniešiem studijām augstskolā, pauda Kaņepone.
Sadarbībā ar Latvijas Universitātes fondu Jelgavas novads šogad piešķīris pirmās trīs stipendijas, katru 100 latu mēnesī visa mācību gada garumā, trim centīgākajiem novada jauniešiem. "Jāpiebilst, ka stipendija paredzēta kā atbalsts pamatstudiju apguvei jebkurā akreditētā augstākās izglītības mācību iestādē Latvijā. Pašvaldība cer, ka ar laiku stipendiju skaitu varēs palielināt," skaidroja Kaņepone.
Līdztekus tiešajām administratīvajām funkcijām Jelgavas novada pašvaldība ik gadu piedāvā plašu vasaras radošo darbnīcu un nometņu klāstu, kas vairumā gadījumu no vecākiem neprasa finansiālu līdzdalību.
Nesen dome lēma par 50% nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi daudzbērnu ģimenēm, audžuģimenēm un aizbildņiem no 2013.gada 1.janvāra, informēja Kaņepone.
Kā ziņots, VARAM izstrādātajās Reģionālās attīstības pamatnostādnēs līdz 2020.gadam teikts, ka ģimenēm labvēlīgas politikas īstenošana vietējās pašvaldībās stimulēs ģimeņu palikšanu reģionos ārpus Rīgas. To var panākt, ja pašvaldības vairāk iesaistīsies jauno ģimeņu, daudzbērnu ģimeņu un vientuļo vecāku ģimeņu atbalstīšanā.
Šādam atbalstam ir noteikti arī vairāki virzieni, piemēram, pašvaldība savas kompetences robežās var piemērot nodokļu atvieglojumus ģimenēm, dažādot pašvaldības sniegtos bērnu pieskatīšanas pakalpojumus, kā arī padarīt tos pieejamākus, veicināt mājokļu pieejamību, kā arī veicināt ģimenei draudzīgus pakalpojumu un uzņēmumu darbību un informēt sabiedrību par ģimeni un bērniem kā vērtību. Uz sarakstu