Dziļurbumu Platones ūdensapgādes atjaunošanai veic nelikumīgi; VVD aptur darbus
Turklāt jaunais urbums tiek veikts blakus nesenajam piesārņojumam ar naftas produktiem.
Ņemot vērā, ka 31.maijā Platones ciemā avārijas dēļ ūdens padeve tika atslēgta, dzeramā ūdens piegādi ciema iedzīvotājiem JNKU nodrošināja ar cisternu, kas pēc grafika bija pieejama trīs vietās.
"Atklājot, ka līdzšinējais 1972.gada dziļurbums zemes dzīlēs 240 metru dziļumā ir sabrucis, JNKU vadība pieņēma lēmumu nekavējoties sākt jauna urbuma ierīkošanu, lai pēc iespējas ātrāk atjaunotu un pieslēgtu ūdens padevi. Ņemot vērā ģeoloģisko situāciju, urbšanas darbi norit palēnām. Ja pirmdien, 11.jūnijā urbuma dziļums sasniedza 35 metrus, tad 12.jūnijā – tikai 41 metru," situāciju skaidro Jelgavas novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Kaņepone.
Pašvaldība izplatītajā paziņojumā pārmet VVD nevēlēšanos atbalstīt JNKU centienus pēc iespējas ātrāk atjaunot ūdensapgādi Platonē, taču netiek skaidrots, kādēļ gandrīz divu nedēļu laikā pašvaldības uzņēmums tā arī nav pat mēģinājis kārtot dokumentāciju, lai dziļurbuma rakšanas darbus veiktu legāli.
"Saprotot ārkārtas situāciju, VVD bija un ir gatavs nepieciešamos saskaņojumus un izpēti veikt dienas vai divu laikā, tādēļ nav saprotams, kādēļ JNKU pat nav mēģinājis īstenot likumā paredzēto licenču iegūšanu un darbu saskaņošanu," aģentūrai LETA pastāstīja VVD Jelgavas reģionālās vides pārvaldes direktors Hardijs Verbelis.
Viņš arī norāda uz risku, kas saistīti ar nelegālā dziļurbuma izveidi. "Vieta dziļurbumam izvēlēta nesaprotamā veidā. Tā atrodas piecus metrus no vietas, kur pirms neilga laika tika konstatēts piesārņojums ar naftas produktiem. Tāpat nav zināms, vai šajā vietā ūdens vispār ir un cik dziļi tas ir. Var sanākt arī tā, ka finanšu resursi dziļurbuma izveidei tiek iztērēti, bet iedzīvotāji pie ūdens tik un tā netiek. VVD vienmēr ir gatavs sniegt nepieciešamās konsultācijas un ārkārtas gadījumos maksimāli paātrināt nepieciešamo dokumentu pārbaudi un izsniegšanu, tādēļ grūti saprast, kādēļ JNKU to joprojām nedara. Dievs dod, ka viss ir labi, bet iespējamie riski tomēr jāizslēdz, visus darbus veicot atbilstoši normatīvajiem aktiem," piebilst Verbelis.
"Paralēli urbšanas darbiem JNKU gatavoja visai apjomīgu dokumentāciju licences saņemšanai - gan kartogrāfisko plānojumu, zemes īpašnieka apliecinājumu, jauna dziļurbuma projektu u.c. Diemžēl avārijas situācijā šāda birokrātija burtiski "apēd" laiku, kas nepieciešams, lai sagatavotu un iesniegtu, kā arī sagaidītu atbildi. Uzņēmums primāri vēlējās būt pretimnākošs iedzīvotājiem, bet pēkšņi izrādās, ka svarīgi ir tikai papīri, nevis dzīvi cilvēki, kuriem vēlamies palīdzēt," citās domās par notikušo ir JNKU vadītāja Antra Alksne, kura vēl neesot izlēmusi – vai nu turpināt dziļurbumu un saņemt VVD noteikto sodu, vai pārtraukt darbus un cilvēkus atstāt bez ūdens vēl nezināmu laiku.
Aģentūra LETA jau ziņoja, ka sagrūstot 1972.gadā veidotajam dziļurbumam, kopš 30.maija bez ūdens padeves palikuši vairāki simti Jelgavas novada Platones pagasta iedzīvotāju. Atbildīgie dienesti solīja ūdens padevi atjaunot šīs nedēļas sākumā.
Kopš 31.maija pagasta iedzīvotājiem dzeramais ūdens tiek nodrošināts ar vienu cisternu, kas atbilstoši grafikam tiek pārvietota uz trim dažādām vietām. No plkst.9 tā atrodas pie pagastā pārvaldes ēkas, plkst.13, nomainot ūdeni, to pārved uz Platones ciema centru, bet plkst.17 pēc ūdens nomaiņas to nogādā daudzdzīvokļu māju iekšpagalmos, kur tā paliek pa nakti.
Vairāki Platones pagasta iedzīvotāji aģentūrai LETA atzina, ka no attālākām vietām iedzīvotājiem, īpašiem – veciem cilvēkiem nokļūt pēc ūdens ir teju nereāli, un vienīgā iespēja ir atsaucīgi kaimiņi.
Neskatoties uz atslēgto ūdens padevi, darbs Platones pagasta pirmsskolas izglītības iestādē turpinās.
Uz sarakstu