Pētījums: Latvijā tūlītēja depresijas ārstēšana nepieciešama vismaz 70 000 iedzīvotāju
![Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG](http://img.pilseta24.lv/media/816x610/users/article/galleries/141/688/14168887.jpg)
Latvijā tūlītēja depresijas ārstēšana nepieciešama vismaz 70 000 iedzīvotāju, noskaidrots Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psihiatrijas un narkoloģijas katedras veiktajā pētījumā par depresijas izplatību un ārstēšanu ģimenes ārstu praksēs.
Kā aģentūru LETA informēja Latvijas Psihiatru asociācijas pārstāve Sabīne Puķe, katrs ceturtais ģimenes ārstu apmeklējošais pacients ir sastapies ar depresiju kādā dzīves posmā, bet katrs desmitais pacients sirgst ar depresiju, kurai nepieciešama tūlītēja ārstēšana.
Līdz ar to psihiskās veselības eksperti norāda, ka Latvijā šobrīd tūlītēja depresijas ārstēšana nepieciešama apmēram 70 000 iedzīvotāju.
Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem (SPKC) 2013.gadā valsts apmaksātajos medicīniskajos dienestos no depresijas ārstējušies tikai aptuveni 9000 pacientu. Pasaulē ik gadu pieaug diagnosticēto depresijas pacientu skaits un pacientu skaits ar diagnosticētiem citiem depresīvā spektra garastāvokļa traucējumiem, kas būtiski ietekmē gan darbaspējas, gan vēlmi socializēties, veidot, uzturēt attiecības. Pacienti ar ilgstoši neārstētu depresiju nereti dzīvi beidz pašnāvībā, norādīja Puķe.
Pētījuma vadošais pētnieks, RSU Psihiatrijas un narkoloģijas katedras vadītājs, profesors Elmārs Rancāns norāda, ka situācija ar neārstētu depresiju Latvijā ir dramatiska.
Pētījuma laikā šī gada pavasarī 24 ģimenes ārstu praksēs visā Latvijas teritorijā tika aptaujāti vairāk nekā 1500 ģimenes ārstu pacienti, kuri vērsās pie sava ārsta pēc ikdienas konsultācijas.