Banner 980x90

10 efektīvi padomi, kā tikt galā ar stresu

Bioloģiskas pazīmes, ka stress atstāj iespaidu uz cilvēka organismu, tika atklātas salīdzinoši nesen – 1950. gadu otrajā pusē. Pirmais šādu hipotēzi pierādīja kanādiešu endokrinologs Hanss Selje. Stresa simptomi tika fiksēti jau ilgi pirms viņa atklājumiem, bet tieši Hansa Seljes darbs un pētījumi palīdzēja noskaidrot, kas ir stress un kā tas ietekmē cilvēku.

Ir pagājuši vairāk nekā 60 gadi, kopš atklāts, kā stress ietekmē veselību, bet cilvēki katru dienu saskaras ar jauniem stresa izraisītājiem. Šeit ir apkopoti 10 padomi, kā vienkārši un efektīvi parūpēties par savu mentālo veselību un ierobežot stresu izraisošos kairinātājus savā ikdienā.

1. Telefons “uz klusumu”
Sociālie mediji ir viens no mūsdienu galvenajiem stresa izraisītājiem. Iesakām izslēgt visu nesvarīgo aplikāciju paziņojumus, lai tie ikdienā netraucētu un neliktu uzreiz ņemt rokā telefonu pie pirmā pīkstiena, tā vietā pašam kļūstot par noteicēju, kad apskatīt jaunākos ziņojumus un notikumus.

2. Diena bez ekrāniem
Sociālie mediji aizņem daudz laiku un uzmanības, kas rada papildus stresu, jo tie neļauj prātam atslēgties no ikdienas notikumiem. Ieviesiet “dienu bez ekrāniem”. Šo var ieviest kopā ar partneri vai ar visu ģimeni. Tas nozīmē, ka vienu dienu nedēļā atslēgsiet visas ierīces. Tā pietiks laika ģimeni, kādas grāmatas izlasīšanai, sportam vai citiem hobijiem.

3. Vārds “nē”
Darbavieta uzdod jaunu projektu? Draugi vēlas satikties? Mamma saka, ka brauks ciemos? Bieži vien ir ļoti grūti kādam atteikt, kaut gan ir skaidrs, ka piedāvājums ir nevietā vai nelaikā. Vienkāršs “nē, šoreiz nevaru šo uzņemties” vai “nē, man ir par daudz darāmā” var būt pietiekami, lai neparakstītos uz kaut ko, kas izraisīs papildus stresu.

4. Ikdienas plānošana
Jo precīzāk un līdzsvarotāk būs saplānota ikdiena, jo vienkāršāk būs to paredzēt un kontrolēt. Dažas lietas, ko var savlaicīgi plānot, lai atbrīvotos no lieka stresa:

  • ēdienkarte – to var saplānot nedēļu uz priekšu un laikus sagādāt nepieciešamos produktus;
  • atpūta – šo bieži var aizmirst, bet, ja būs ieplānota atpūta, tad pie tās būs vieglāk pieturēties;
  • darāmie darbi – stress darbā visbiežāk nodara kaitējumu veselībai. Skaidrs darāmo darbu saraksts var atvieglot darba procesu un paredzamību, līdz ar to – mazināt stresu.

5. “Drošības spilvena” uzkrāšana
Ir grūti paredzēt, vai kas neatgadīsies ar mantu vai veselību. Šajās situācijās viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc rodas stress, ir finanses. Lai izvairītos no situācijām, kad trūkst naudas, vislabāk veidot uzkrājumu neparedzētiem gadījumiem. Šāds uzkrājums var būt liels palīgs stresa mazināšanai un drošības sajūtai.

6. Meditācija
Cilvēki, uzsākot meditāciju, domā, ka ir nepieciešams aizdedzināt vīraku, apsēsties lotosa pozā un dziedāt mantru “ommm” stundu no vietas, bet tā nav taisnība. Ir pierādīts, ka meditācija palīdz regulēt stresu un trauksmi. Šādi uzlabojumi ir redzami pat tad, ja cilvēks, atrodoties birojā vai mājās, uz minūti aizveriet acis un veic pāris dziļas ieelpas un izelpas.

7. Garšīgs ēdiens
Iespējams, kolēģis ir sācis jaunu diētu vai influenceris piedāvā jaunu “detoksa” kūri. Šādās situācijās var rasties lieks stress par to, vai pietiekami rūpējaties par savu ķermeni un vai būtu nepieciešams ievērot kādu diētu. Šāds uztraukums var radīt tikai liekus pārmetumus sev un ilgtermiņā rada stresu par to, kādu pārtiku izvēlēties. Tā vietā ēdiet to, kas garšo un rada dzīvesprieku.

8. Traucēkļi
Ja kaut kas vai kāds traucē, tad to vajag atklāti pateikt. Ja jāgatavojas eksāmenam, bet dzīvokļa biedrs skaļi klausās mūziku, runā pa telefonu vai mēģina veidot sarunu, nav jābaidās aizrādīt un palūgt mieru un klusumu. Šādu situāciju paciešana un viedokļa neizteikšana rada lieku stresu, kuru var apiet, un, visticamāk, neviens tā dēļ neapvainosies.

9. Vitamīni un minerālvielas
Lai stiprinātu nervu sistēmu un noturību pret stresu, var lietot dažādus vitamīnsu un minerālvielas. Lai taupītu laiku un izvairītos no stāvēšanas rindā, vitamīnus var iegādāties internetā, izmantojot tādus pakalpojumus kā e-aptieka. Vitamīni un minerālvielas, kas veicina normālu nervu sistēmas darbību:

  • B6;
  • B12;
  • C vitamīns;
  • kālijs;
  • magnijs;
  • tiamīns;
  • varš.

10. Ir lietas, ko kontrolēt nav iespējams
Daudzas lietas dzīvē nevar kontrolēt, jo īpaši citu cilvēku uzvedību. Tā vietā, lai uztrauktos par nekontrolējamo, vajadzētu koncentrēties uz to, ko varat kontrolēt, piemēram, uz to, kā reaģējat uz citiem cilvēkiem un sarežģītām situācijām. Spēja apzināties savas emocijas un izvēlēties, kā reaģēt, var būt liels palīgs stresa mazināšanā.

 

UZTURA BAGĀTINĀTĀJS. UZTURA BAGĀTINĀTĀJS NEAIZSTĀJ PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU!

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)