Vai ātrais kredīts ir pareiza izvēle?

Pēdējos nu pat jau desmit gadus ātrais kredīts Latvijā ir viens no populārākajiem pakalpojumiem. Un likumsakarīgi – ja ir pieprasījums, veidojas arī piedāvājums. Par plašo piedāvājumu klāstu vari pārliecināties kredītu salīdzināšanas platformā www.credithouse.lv.   

Taču  vai ir prātīgi izvēlēties šo pakalpojumu? Ātrais kredīts kā pakalpojums būs Tev noderīgs tikai vienā vienīgā gadījumā! Tas ir, ja Tavi ikmēneša ienākumi ir pietiekami un tev parasti paliek pāri kādi līdzekļi no algas. Taču šoreiz Tev pietrūkst kādam lielākam pirkumam un zinot, ka nākamajā mēnesi Tev atkal paliks pāri alga, tad jā  ātrais kredīts būs Tev noderīgs. Nākamajā mēnesī, kad pienāks aizdevuma atmaksas termiņš, Tu, zinot, ka alga ir pietiekama, spēsi atdot aizdevumu bez grūtībām. Turklāt lielākā daļa ātro kredītu aizdošanas uzņēmumu pirmos kredītus izsniedz bez komisijas maksas, tādējādi Tu nebūsi zaudētājs, bet gan ieguvējs, jo būsi saņēmis tādu kā bezprocentu nomaksu.
Bet šis ir tikai viens tāds gadījums, kad ātrais kredīts ir izdevīgs patērētājam. Tālāk gan pastāstīsim, pie kā var novest ātrais kredīts.

Viens kredīts noved pie otra
Ievadā aprakstījām situāciju, pie kādas ātro kredītu ir vērts ņemt vai drīkst, zinot, ka aizdevuma atdošanai nebūs šķēršļu. Taču pretējā gadījumā, kad no algas pāri nepaliek nekas vai pat nauda beidzas vēl ātrāk kā no algas līdz algai, tad patērētājs izmisuma iespaidā paņem ātro kredītu, nedomājot, ka nākamajā mēnesī šī nauda kaut kādā veidā būs jāatmaksā. Pienākot aizdevuma atmaksas termiņam, patērētājs saprot, ka no algas viņš šo aizdevumu nespēs atmaksāt, izskatot iespējamās iespējas aizņemties no ģimenes locekļiem vai draugiem, nereti šīs iespējas nedod patērētājam vēlamos augļus, viņš nonāk pie kārtējā aizdevēja, lai ar šīs kompānijas piedāvāto ātro kredītu nosegtu iepriekš paņemto ātro kredītu. 

Saņemt kredītu ir viegli
Atskatoties iepriekš minētajā, kad patērētājs kredīta atmaksai paņem citu kredītu, rodas arī blakus apstākļi. Citiem tas ir ātrais kredīts kā pakalpojums, lai nomaksātu citus iepriekš paņemtos kredītus. Citiem impulsīvāka rakstura cilvēkiem tas ir avots, kur ātri un viegli tikt pie naudas ikdienas tēriņiem. Pateicoties ātrā kredīta vienkāršai pieejamībai, nereti ļaudis aizņamas aizvien jaunus kredītus, kaut saistības ar iepriekšējiem kredītdevējiem vēl nav nokārtotas.
 
Rodas grūtības ar atmaksāšanu
Saņemot vairākus ātros aizdevumus pakalpojumu vai preču nomaksai, patērētājs nonāk lielā kredītu gūstā. Ātrais kredīts pirms pērnā gada ierobežojumu ieviešanas šim pakalpojumam bija pieejams summās līdz pat 500 eiro, un patērētājam šī summa bija jāatdod 30 dienu laikā, bet, ja ir paņemti vairāki kredīti, tad vienā maksājuma visu summu nemaz nav iespējams atmaksāt. Protams, ir pieejams papildu pakalpojums  pagarināšana. Bet, veicot pagarināšanas maksu, netiek segta kredīta pamatsumma. Pateicoties pērnā gada izmaiņām patērētāju kreditēšanas likumā, kredītu pagarināšanu drīkstēs veikt tikai divas reizes, pēc tam kreditoram ir jānāk pretī kredītņēmējam un gadījumā, ja kredītņēmējs nevar visu summu samaksāt vienā maksājumā, viņam ir jāizveido maksājumu grafiks.

Lieta nokļūst pie parādu piedzinējiem
Neizmantojot kredītdevēju pretīmnākšanu izveidot maksājumu grafiku, kredītņēmējs panāk to, ka aizdevējs vienpersoniski lauž līgumu ar kedītņēmēju, pieprasot atdot aizdoto summu nekavējoties pilnā apmērā. Ja šī summa netiek atmaksāta vai netiek izveidota papildus vienošanās par parāda pakāpenisku atdošanu, lieta nonāk pie pirmstiesas parādu atgūšanas kompānijām. Ar tām gan vajadzētu panākt vienošanos un veikt parāda atdošanu vismaz pakāpeniski regulāros maksājumos, pretēji lieta tiks nodota tiesu izpildītājiem, kuri ņems pamatīgu procentu sev par parāda atgūšanu, nobloķēs kontus, un šis kredīts ievērojami sadārdzināsies.

Atceries  ja esi nonācis pamatīgā kredītu slogā, nepieļauj, ka lieta nokļūst jau pie tiesu izpildītāja. Veic šādas darbības:
• atdodot kredītu līgumā noteiktajā termiņā, ietaupīsi uz procentu maksājumiem. Jo vairums aizdevēju pirmos aizdevumus piedāvā bez komisijas maksas;
• tu vari pagarināt kredīta atmaksas termiņu līdz divām reizēm. Taču šī summa nesegs ne mazāko daļu no pamatsummas;
• pēc pagarināšanas iespēju izsmelšanas panāc vienošanos par pakāpenisku kredīta atmaksu;
• veic grafikā noteiktos maksājumus termiņā un noteiktajā naudas apmērā;
• ja rodas kādi sarežģījumi kārtējā maksājuma samaksai, noteikti piezvani kreditoram, lai vienotos par datumu, kad maksājums tiks veikts.
 
Ja tomēr esi ignorējis visus kreditora brīdinājumus un neesi atbildējis uz viņu telefona zvaniem, tad rēķinies, ka lieta tiks nodota pirmstiesas parādu atgūšanas kompānijai. Tev būs iespēja panākt vienošanos par pakāpenisku parāda atdošanu, tad noteikti pildi iepriekš minētās darbības.
 
Ievērojot visus šos principus un darbības parāda atmaksai pakāpeniski, ātrais kredīts tiks atdots mazāk nekā gada laikā. 
 
Lai gan kredītu salīdzināšanas vietne www.credithouse.lv reklamē un izplata patērētāju kreditēšanas pakalpojumus, tomēr aicina būt atbildīgiem un izvērtēt nepieciešamību pēc kredīta un iespējas to atmaksāt.