5 patiesības par naudu, ko dažreiz grūti pieņemt

Šajā rakstā 5 patiesības par naudu, ko ne vienmēr un visiem izdodas pieņemt. Tomēr, kad tas izdodas, cilvēkiem ir daudz lielākas iespējas veidot finansiāli veselīgāku dzīvi.

♦ Laiks ir nauda
Šis šķietami tik banālais sauklis ir arī ļoti patiess. Nevar neko atlikt, jāsāk tagad un uzreiz un jābūt pacietīgam. Lielākajai daļai no mums patiesa finansiāli laba stāvokļa iegūšana ir pūliņi visa mūža garumā. Jo ātrāk mēs to apzināsimies un pieņemsim, jo labāk.

♦ No mazām lietām veidojas lielas 
Arī šī ir populāra dzīves gudrība, ko bieži vien attiecina arī pret finansēm. Latviešiem pat ir teiciens, kuram mainījies tikai valūtas nosaukums: "Santīmu/centu nekrāsi, pie lata/eiro netiksi!" Piemēram, kāpēc gan nevarētu izmantot "naudas noapaļošanas uz leju" ideju  ja saņem ienākumu 106.75 EUR apmērā, tos 6.75 EUR var novirzīt uz krājkontu. Makā ir dažu eiro monētas? Iemet tās krājkasē. Šāda taupīšana var būt vienkārša (un samērā nesāpīga), ja uz to raugāties kā uz nelielām izmaiņu veikšanām ikdienas paradumos. Padarīt to par tikpat pašsaprotamu ieradumu, kā tīrīt zobus no rīta un vakarā.

♦ Miljonāri lielākoties "nerīkojas" kā miljonāri
Gandrīz ikviens no mums varētu būt miljonārs, ja vien būtu pietiekami liela pacietība un apņēmība. Bet tomēr reti kāds, kas jaunāks par 50 gadiem, nonāk kaut vai tuvu tam, ja vien nav saņēmis kādu mantojumu. Bet par miljonāru bez mantojuma nekļūst dienas laikā, šie cilvēki ir ļoti labi organizēti un arī izglītoti par savu finansiālo stāvokli un mērķiem; viņi ir pārliecināti noguldītāji, nav izšķērdīgi un uzņemas tikai apdomīgus riskus. Viņu dzīvi nosaka nevis izšķērdīgi izdevumi, bet gan inteliģenti, mērķtiecīgi centieni. Pat ja mērķis varētu nebūt iegūt septiņu ciparu naudas summu, stabilas, noturīgas naudas izaugsmes stratēģijas ir tās, ko katrs cilvēks var izmantot savā dzīvē, lai gūtu lielāku finansiālu labumu.

♦ Par naudu nevar nopirkt laimi 
Bet par naudu var iegādāties iespējas un/vai pieredzi. Tiesa, par naudu nevar nopirkt laimi. Pajautājiet jebkurai sievietei, kura vienmēr nopērk jaunāko modes preci  izrādās, viņai tikai bija jānopērk tā, jo "nevarēja nenopirkt", bet bieži nāk apskaidrība, ka patiesībā jau tā prece nemaz nav tik vajadzīga un laba. 

Tomēr nauda var paspilgtināt dzīvi, ja to izmanto gudri. Papildus stabilitātei no pietiekami lieliem ienākumiem var izvēlēties tērēt naudu lietām, kas uzlabo dzīves kvalitāti un ļauj realizēt dažādas ieceres. Maratonskrējējs tad var atļauties jaunu skriešanas apavu pāri vai divu stundu masāžas pēc sacensībām. Bezrūpīgi tērējot vai aizņemoties, rodas vainas apziņa, stress un, galu galā, arī nelaimes sajūta. Taču, tērējot rūpīgi, jūsu dzīve var sākt likties neticami bagāta.

♦ Var izvēlēties, ko darīt, bet nevar izvēlēties, ko gribētu darīt 
Galvenais, kas jādara, lai būtu vairāk naudas, protams, ir tā jānopelna. Pasaulē nav nemaz tik daudz cilvēku, kas seko savai kaislībai un hobiju spēj pārvērst ikdienas darbā. Tā ir liela laime, bet pat vislielākajiem hobijiem ir arī garlaicīgās un apnicīgās dienas. 

Varbūt ir vērts iemācīties nedarīt to, kas nepatīk, kas apgrūtina un padara ilgtermiņā nelaimīgu. Pieņemt to, ka tas vienkārši nav tā vērts  galu galā tiek ierobežots peļņas potenciāls, jo kādā brīdī cilvēks pārstāj tiekties pēc panākumiem, un tiek apdraudēta dzīves kvalitāte, ja ieej "dzīvot nedēļas nogalei" režīmā. 

Centies būt viens no tiem veiksminiekiem, kas atrod veidu, kā savas aizraušanās padarīt arī par darbu. Bet, ja šobrīd nav iespējams veikt tik krasas pārmaiņas, jāmēģina atrast vidusceļš starp "darbu, kas mani padara nožēlojamu" un "sapņu darbu, kas mani darītu laimīgu". Varbūt risinājums ir kāda cita darba vieta ar īsāku darba laiku, labāku darba laiku, iespēju apgūt jaunas prasmes vai vienkārši labāku darba vidi, kolēģiem. Mūsu iespējas ir plašākas nekā mēs iedomājamies.