Zinātnieku naktī LLU rīkos pasākumus Jelgavā, Dobelē un Cēsīs

Jelgava, 11.sept., LETA. 29.septembra vakarā Latvijā norisināsies Zinātnieku nakts pasākumi, kuru laikā Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) zinātnieki Jelgavā, Dobelē un Cēsīs aicinās iepazīt inovācijas biozinātnēs, inženieru pasaulē un sociālajās zinātnēs, aģentūra LETA uzzināja augstskolā

LLU Jelgavā no plkst.17.30 līdz 22.30 piedāvās aktivitātes un izzinošas lekcijas dažādās fakultātēs un zinātniskajos institūtos.

Jelgavas pilī zinātnieki centīsies atbildēt uz jautājumiem "Ko mēs ar aci neredzam augsnē?", "Kā izmērīt telpas mikroklimatu?", "Kā rodas virtuālā realitāte?", "Kas ir elektromagnētiskā lauka piesārņojums?", "Kas ir inovācijas un tā tās rodas?". Informācijas tehnoloģiju speciālisti stāstīs par atvērto aparatūru, mikrodatoriem, pievienoto un virtuālo realitāti un elektromagnētiskajiem laukiem. Savukārt Lauksaimniecības fakultātes zinātnieki demonstrēs acīm neredzamās augšņu īpašības, bet Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes zinātnieki aicinās uz lekcijām un diskusiju par inovāciju lomu sabiedrībā.

Lauksaimniecības zinātnieki Strazdu ielā 1 dos iespēju ikvienam sameklēt, apskatīt, aptaustīt uz dažādām auga daļām mītošos organismus un iepazīstinās ar kukaiņu lomu augu dzīvē. Turklāt biškopības piekritēji varēs pārliecināties, ka lauksaimniecība arvien vairāk kļūst par informācijas tehnoloģiju speciālistu darba lauku, vērojot zinātnieku atklājumus bišu dravas vadībā un pielietotajās tehnoloģijās.

Jaunākos iepakojumus, pārtikas produktus un tehnoloģijas demonstrēs pārtikas zinātnieki Rīgas ielā 22, kuri atraduši pielietojumu pārtikā tādiem augiem, par kuriem dzirdējis tikai retais: tritikāle, kailgraudu auzas, kailgraudu mieži, amarants, kvinoja, topiaka.

Inženieru pasaules jaunākās inovācijas ikviens varēs ne tikai apskatīt, bet arī pats izmēģināt lietošanā LLU Tehniskajā fakultātē - zinātnieku un studentu radīti pneimobiļi, pneimatiskais manipulators un lauka robots, kurš pats "pieņem lēmumus".

Savukārt kokapstrādes inženieri Dobeles ielā 41 rādīs jaunākos pielietojumus vissenākajam būvniecības materiālam - kokam - un apliecinās, ka inovācija kokapstrādē un enerģētikā ir ne tikai produkts veikala plauktā, bet arī tehnoloģijas, metodes un procesi. Ikvienam būs iespēja pamēģināt meža resursu uzmērīšanu ar dronu un imitēt mežinženiera darbu, sēžot meža simulatorā.

LLU zinātnieku aktivitātes visiem būs pieejamas arī Dobelē, Dārzkopības institūtā, kur zinātnieki jau no plkst.15 atvērs laboratoriju durvis un ļaus ielūkoties pavisam citā augļu un ogu pasaulē, ko esam raduši skatīt ar acīm dārzā. Protams, būs iespēja paviesoties arī zinātnieku radītajā un aprūpētajā reālajā dārzā. Tāpat par inovācijām pākšaugu selekcijā un audzēšanā stāstīs LLU zinātnieki no Agroresursu un ekonomikas institūta Cēsīs. Turklāt ikviens varēs iejusties selekcionāra ādā, saprast, kā veidojas jaunas šķirnes, un degustēt pākšaugus.