VVD sola informēt pašvaldības Zemgalē par ceļu posmiem, kas nolieti ar indīgu šķidrumu

Rīga, 29.maijs, LETA. Valsts vides dienests (VVD) šodien informēs Zemgales pašvaldības par konkrētiem ceļu posmiem, kas nolieti ar indīgu šķidrumu, aģentūru LETA informēja dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Bukleviča.

Sašutumu par pašvaldības neinformēšanu aģentūrai LETA pauda Ozolnieku novada domes priekšsēdētājs Dainis Liepiņš (LRA). Viņš apgalvoja, ka otrdien pašvaldības darbinieks sazinājies ar VVD, lai noskaidrotu, kuri tieši ceļa posmi Salgales pagastā nolieti ar indīgu šķidrumu, taču informācija sniegta netika.

Bukleviča, nekomentējot, kāpēc pašvaldībai par notikušo ziņots jau otrdien, informēja, ka šodien visām iesaistītām pašvaldībām tiks izsūtīta vēstule, kurā VVD Jelgavas reģionālā vides pārvalde informēs par notikušo, norādot konkrētās vietas, ko vides inspektori pašlaik ir apzinājuši.

Jau vēstīts, ka inspektori un policijas darbinieki aizturējuši vides piesārņotāju, kurš Zemgalē ceļmalas nolējis ar indīgu šķidrumu. Pēc divu dienu novērošanas, VVD Jelgavas reģionālā vides pārvalde (RVP) kopīgi ar Valsts policijas (VP) darbiniekiem nedēļas nogalē aizturēja vides piesārņotāju, kas no automašīnas ar indīgām ķīmiskām vielām bija nolaistījis ceļmalas Jelgavas un Bauskas novadā vairāku kilometru garumā. Par konstatēto pārkāpumu ir sākts kriminālprocess.

VVD maijā saņēma vairākas sūdzības no iedzīvotājiem par nezināma šķidruma nonākšanu vidē. Veicot pārbaudes, inspektori konstatēja, ka nezināmas izcelsmes šķidrums ar ķīmiskām vielām raksturīgu smaku nonācis vidē Rundāles novada Viesturu pagastā, Bauskas novada Mežotnes pagastā, Ozolnieku novada Salgales pagastā, Jelgavas novada Jaunsvirlaukas un Vircavas pagastos un Tērvetes novada Augstkalnes pagastā.

Ar šķidrumu bija nolaistītas autoceļu malas, tai skaitā, vairākās vietās arī autoceļiem pieguļošās teritorijas, skaidroja iestādē.

Pēc VVD speciālistu sākotnējā vērtējuma, izlietais šķidrums satur cianīdjonus un tā izcelsme ir Olaines ķīmiskā rūpnīca "Biolars". Pirmās testēšanas rezultāti uzrāda ļoti augstu ķīmiskā skābekļa patēriņu, kas pārsniedz normu 350 reizes.

Olaines ķīmiskajā rūpnīcā "Biolars" aģentūru LETA informēja, ka tā ir saņēmusi informāciju no VP par kriminālprocesa sākšanu pret kādu personu, kas aizturēta par, iespējams, izdarītu noziedzīgu nodarījumu pret vidi. Pamatojoties uz šo kriminālprocesu, Valsts policija veikusi procesuālas darbības "Biolars" teritorijā.

Uzņēmumam "Biolars" nav piemērots nekāds procesuālais statuss, taču procesa tālākas virzības nodrošināšanai "Biolars" sīkāk nevar komentēt veiktās procesuālās darbības.

Papildus tam "Biolars" informēja, ka ne VP, ne VVD nav snieguši uzņēmumam kādas ziņas, kas liecinātu, ka konstatētā izlijušā šķidruma iespējamā izcelsme ir "Biolars". Uzņēmums norādīja, ka dara visu iespējamo, lai veicinātu izmeklēšanu, un ir apliecinājis, ka sadarbosies ar atbildīgajām iestādēm, lai iespējami īsā laikā spētu noskaidrot lietas apstākļus.

VVD pārstāve Maruta Bukleviča aģentūrai LETA norādīja, ka šobrīd nav pamata uzskatīt, ka varētu tikt nodarīts kaitējums cilvēku veselībai, tomēr VVD aicina iedzīvotājus ievērot piesardzību un neuzturēties tajos ceļmalu posmos, kas cietuši.

Tāpat viņa uzsvēra, ka VVD izraudzīsies uzņēmumu, kam uzdos veikt piesārņoto vietu izpēti un sniegt rekomendācijas, kā piesārņojumu no ceļmalām savākt.

VVD sadarbībā ar VP turpina notikušā apstākļu noskaidrošanu, pavēstīja dienestā.

Savukārt Ozolnieku novada domes priekšsēdētājs Liepiņš aģentūrai LETA pauda neizpratni, ka par notikušo ne VVD, ne VP nav informējušas pašvaldību, līdz ar to joprojām pat nav zināms ceļa posms, kurā piesārņojums konstatēts. "Varbūt mums tur pašlaik bērni ir nometnē un puķes plūc," komentēja domes priekšsēdētājs, uzskatot, ka atbildība par neinformēšanu būtu jāuzņemas gan abiem dienestiem, gan nozares vadībai.