Valgundē plānots atvērt plastmasas un stikla atkritumu pārstrādes uzņēmumus

Uzņēmums SIA "Grindplast" plāno izveidot nelielu polimēru atkritumu pārstrādes rūpnīcu, kā gala produktu ražojot otrreizējās izejvielas - granulas. Savukārt SIA "Aurenti" iecerējusi nodarboties ar stikla atkritumu savākšanu un pārstrādi. Abi uzņēmumi savu uzņēmējdarbību plāno attīstīt Valgundes pagastā SIA "Valgunde" industriālajā teritorijā.
SIA "Grindplast", sākot savu darbību, aprēķinājis sākotnējo jaudu, pārstrādājot aptuveni 2100 tonnas plastmasas atkritumu. Plānots, ka uzņēmums pats nodarbosies tikai ar pārstrādi, savukārt nepieciešamo materiālu tas iegūtu, sadarbojoties ar uzņēmumiem, kas specializējušies plastmasas atkritumu savākšanā. Kā vieni no pirmajiem sadarbības partneriem būtu SIA "Herlig" - SIA "Valgunde" industriālajā parkā jau strādājošs uzņēmums, kura pamatnodarbošanās ir atkritumu savākšana un tirdzniecība ar otrreizēji pārstrādājamajiem polimēru un citu veidu atkritumiem.
Lai nodrošinātu efektīvu uzņēmuma darbību, atkritumus plānots uzglabāt tiem speciāli paredzētos konteineros noliktavas telpās, kas aprīkotas ar ūdens necaurlaidīgu betona segumu, līdz ar to novēršot augsnes un pazemes ūdeņu piesārņojuma risku. Ražošanas iekārtas tiks izvietotas uzņēmuma telpās, kas neradīs apkārtējā vidē paaugstinātu troksni, elektromagnētisko starojumu un vibrāciju.
"Jāuzsver, ka uzņēmums ir veicis arī piesārņojuma izkliedes aprēķinus un Valsts vides dienestā iesniedzis limitu projektus. Aprēķinātā smaku koncentrācija blakus apdzīvotajās vietās neradīs gaisa piesārņojumu. Plānojam strādāt 24 stundas diennaktī, piesaistot sākotnēji piecus darbiniekus," informēja "Grindplast" pārstāve Dace Samuša.
Otrs iesniegums Jelgavas novada domē saņemts no SIA "Aurenti", kas industriālajā teritorijā arī iecerējusi nodarboties ar otrreizējo atkritumu pārstrādi. SIA "Aurenti" pārstrādās vienu no visizplatītākajiem sadzīves atkrituma veidiem - stiklu. Uzņēmums jau iegādājies jaunu stikla drupināšanas iekārtu, kas pārstrādes procesā stiklu sasmalcina, kā rezultātā izejmateriāls kļūst līdzīgs smiltīm. Pēc jaunizveidotā uzņēmuma īpašnieka teiktā, Latvijā ar stikla atkrituma pārstrādi līdz šim nodarbojušies ļoti maz uzņēmumu, skaidroja Kaņepone.
"Šobrīd esam noslēguši līgumus jau ar vairākiem atkritumu savākšanas uzņēmumiem, kas nodrošinās mūs ar stikla atkritumiem. Tā kā Latvijā nav stikla pārstrādes rūpnīcas, tad savu sasmalcināto produkciju vedīsim uz Lietuvas rūpnīcām, kuras no sasmalcinātā stikla ražo atkārtoti pudeles un burkas," skaidroja uzņēmuma valdes loceklis Juris Udalovs.
Plānotais stikla atkritumu pārstrādes apjoms uzņēmumam ir 10 000 tonnas gadā. Sākotnēji uzņēmums plāno nodarbināt ne vairāk kā četrus darbiniekus.
Apvienotajā komiteju sēdē virzītie lēmumprojekti izskatīti, balstoties uz atkritumu apsaimniekošanas likumu, kas nosaka pašvaldībai lemt par atļaujas izsniegšanu uzņēmumam, kas ieplānojis tās administratīvajā teritorijā veikt jaunu sadzīves atkritumu savākšanas, dalītas vākšanas, šķirošanas, sagatavošanas pārstrādes un reģenerācijas vai apglabāšanas iekārtu un infrastruktūras objektu vai, piemēram, atkritumu poligonu izvietošanu.