Banner 980x90

Saeimas komisija pozitīvāk noskaņota par teritoriālās reformas variantu ar 29 sadarbības teritorijām

Foto: Lita Krone/ LETA
Foto: Lita Krone/ LETA

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāti šodien, vērtējot ieceri par jauno administratīvi teritoriālo reformu, pozitīvāk izteicās par variantu, kas paredz 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, kur pašvaldībām būtu iespēja brīvprātīgi pievienoties.

Cits reformas variants paredz, ka tiks izveidots 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modelis.

Komisijas vadītājs Sergejs Dolgopolovs (S) sēdes noslēgumā secināja, ka 29 sadarbības teritoriju veidošanas variants ir atbalstāmāks par citu. Viņš arī uzsvēra - diskutējot par iespējamo reformu, būs jāplāno sarunas ar pašvaldību pārstāvjiem, un tajās būtu ļoti lietderīgi piedalīties arī komisijas deputātiem.

Vairāki komisijas deputāti, piemēram, Māris Kučinskis (ZZS) un Ainārs Mežulis (ZZS), pauda, ka reformas variants ar 29 sadarbības teritorijām ir atbalstāmāks. Kučinskis arī teica, ka otrs variants neiztur nekādu kritiku.

Savukārt Aldis Adamovičs (V) norādīja, ka diskusijās ar pašvaldībām jārunā par abiem Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvātājiem reformas variantiem.

Parlamentārietis Jānis Tutins (S) uzskata, ka pašreizējais VARAM piedāvājums nav "reformas otrā kārta", bet ir pilnīgi jauns sākums. Un priekšlikums ar 29 sadarbības teritorijām ir tas, ar ko vajadzētu sākt.

Deputāte Janīna Kursīte-Pakule (VL-TB/LNNK) taujāja VARAM, vai nevajadzētu sākt šo procesu ar apriņķiem. Vienlaikus viņa teica - nav noslēpums, ka cilvēkiem ir milzīga alerģija pret kļūdām, kas notikušas pašreizējo novadu izveidē. Viņa norādīja, ka nevajadzētu ņemt vērā tikai ekonomiskus apstākļus un ka jādomā arī par kultūrvēsturiskiem aspektiem.

Runājot par pašvaldību ekonomisku attīstību, VARAM informēja deputātus, ka sagatavojusi priekšlikumus Ministru kabineta noteikumiem, paredzot novirzīt 3% no uzņēmumu ienākuma nodokļa uzņēmējdarbības attīstībai.

VARAM iesniegusi valdības koalīcijas partneriem jaunu reformas koncepciju ar diviem iespējamiem variantiem. VARAM plāni paredz, ka reforma tiks ieviesta 2021.gadā, kad plānotas pašvaldību vēlēšanas.

Viens no ministrijas piedāvātajiem variantiem paredz, ka tiks izveidots 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modelis. Izstrādājot šo modeli, ņemti vērā vairāki kritēriji - attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra. Kā kritēriji ir arī vismaz viena perspektīva vidusskola novadā un tas, ka vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram ir ap 30 kilometriem.

Kā otru variantu VARAM piedāvā sākotnēji 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, kur pašvaldībām būs iespēja brīvprātīgi pievienoties.

Koalīcijas partneri partijās pārrunās ieceri par jauno administratīvi teritoriālo reformu un pēc mēneša lems par šī jautājuma turpmāko virzību.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) iepriekš žurnālistiem sacīja, ka "Vienotība" kopumā atbalsta virzienu, bet Zaļo un zemnieku savienība gatava diskusijām. Koalīcijas partneri pirms nedēļas vienojušies, ka pēc mēneša, kad būs notikušas diskusijas partijās, šis jautājums tiks pārrunāts vēlreiz, skaidroja Straujuma, piebilstot, ka tad arī būs skaidrs, ko partneri domā par administratīvi teritoriālo reformu, un tiks lemts par šī jautājuma tālāku virzību, piemēram, veidojot darba grupu.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)