Pēc restaurācijas iesvētīs Kurzemes hercogienes Luīzes Šarlotes sarkofāgu

Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay

Trešdien, 28.septembrī, plkst.14.00 Kurzemes hercogu kapenēs Jelgavas pilī notiks Kurzemes hercogienes Luīzes Šarlotes sarkofāga iesvētīšana pēc restaurācijas, aģentūru LETA iepriekš informēja Rundāles pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Līva Stroiča.

Piedaloties Latvijas Lauksaimniecības universitātes vadībai, Rundāles pils direktoram Imantam Lancmanim un Rundāles pils muzeja restauratoriem, kas atjaunojuši sarkofāgu, bīskaps emeritus Pāvils Brūvers teiks runu un veiks iesvētīšanu.

Hercogiene Luīze Šarlote (1617-1676), Brandenburgas markgrāfiene un Kurzemes-Zemgales hercogiene, nākusi no dižciltīgas dzimtas. Viņas tēvs bija Hohencollernu dinastijas Brandenburgas kūrfirsts Georgs Vilhelms, māte - Pfalcas princese, Brandenburgas kūrfirstiene un Prūsijas hercogiene Elizabete Šarlote.

Kā ziņots, sarkofāgs pēc formas ir analogs hercoga Jēkaba sarkofāgam. Tas atgādina guļus noliktu seššķautņu prizmu, ko veido kopā salodēts vāks un kaste. Atšķirības vērojamas dekoratīvajā apdares reljefā. Sarkofāga augšpusē, vāka sānu plakņu daļās ir izmantots smalkāks, sievišķīgāks dekors, ko veido ziedu, augļu un lapu atlējumi ar akcentētiem rožu pumpuriem, akantu lapu vijumiem un lauru zariem, kas apvienoti kopējā mākslinieciskā kompozīcijā. Līdzība saskatāma abu sarkofāgu kājgaļa un galvgaļa dekoratīvajā apdarē, kur dominē stilizētu akantu lapu motīvs.

Visas sarkofāga pamatplaknes ietver reljefa palmešu līste ar nelieliem lapas atlējumiem stūros.

Vāka augšējās plaknes galvgaļa pusē atradies Brandenburgas un Kurzemes alianses reljefs ģerbonis un epitāfisks iegravēts teksts. Abi šie elementi līdz mūsdienām nav saglabājušies, norāda Rundāles pils muzejā. Uz abām slīpajām vāka sānu plaknēm galvgaļa daļā bijuši iegravēti līdzīgi Bībeles teksti, kuri nav nolasāmi. Tuvāk kājgalim izvietoti Bībeles psalma fragmenti, kas alvas strukturālo izmaiņu dēļ nav rekonstruējami.

Kastes sānos, kā arī kastes un vāka galu plaknēs dekoratīvo četrlapu rozešu centros iestiprināti desmit dzelzs riņķi. To virsmas ir dziļi oksidētas, klātas ar biezu netīrumu un dzelzs oksīdu kārtu. Sarkofāgs balstās uz desmit kājām, kas veidotas kā ērgļu ķetnu ietvertas lodes.

Mūsdienās sarkofāgs daudz zaudējis no sākotnējās greznības, sevišķi cietusi vāka dekoratīvā apdare.