Kā veidot bērna rotaļlietu klāstu un kam pievērst uzmanību

Bērnistaba nevienā mājā nav iedomājama bez rotaļlietām, kuru daudzveidība šobrīd ir neiedomājāma – gan krāsu, gan materiālu, gan funkcionalitātes ziņā. Bērniem rotaļlietas ir prieka, izziņas un pasaules atklāšanas veids, bet vecāku uzdevums ir parūpēties, lai bērna rotaļlietas būtu drošas un atbilstošas viņa interesēm. Tomēr viss nav tik vienkārši, jo rotaļlietu sakarā vecākiem ir jādomā par ļoti daudziem aspektiem, kas ietekmē gan rotaļlietu izvēli, gan to, kā tās mājā organizēt, kopt un nomainīt.

Pēc kādiem kritērijiem iegādāties rotaļlietas
Izvēloties rotaļlietas, vecākiem vajadzētu būt tiešām izvēlīgiem un kritiskiem, nevis paķert pirmo, kas pagadās pa rokai. Lūk, galvenie faktori, kurus ieteicams ņemt vērā, pirms likt rotaļlietu savā pirkumu grozā.
• Izvēlieties bērna vecumam piemērotas rotaļlietas, ievērojot ražotāja norādes uz iepakojuma.
• Izvēlieties bērna spējām un prasmēm piemērotas rotaļlietas, jo katra bērna attīstība var atšķirties. 
• Pērciet tikai tās rotaļlietas, kurām ir CE marķējums, kas norāda uz atbilstību Eiropas Savienības noteiktajiem kvalitātes kritērijiem.
• Dodiet priekšroku rotaļlietām, kas attīsta bērnu – viņa spējas, intelektu, motoriku. Protams, ne visām jābūt tikai attīstošajām rotaļlietām.
• Veidojiet bērna rotaļlietu klāstu daudzveidīgu.
• Vienmēr priekšroku dodiet kvalitātei, nevis kvantitātei, kā arī dabīgiem materiāliem.
• Atbildīgi izvēlieties rotaļlietas, kurās ir baterijas, jo tās apdraud bērnu veselību un dzīvību. Jāpārliecinās, ka bērns pats nevar atvērt bateriju nodalījumu.

Kur likt bērna rotaļlietas
Iekārtojot bērnistabu, vajadzētu padomāt, kā ērti un pārskatāmi izveidot rotaļlietu zonu. Vilinošs princips, ko izmanto daudzās mājās, ir rotaļlietu kaste, kurā viss vienkārši samests iekšā, bet tas nav labākais risinājums tāpēc, ka bērns nepārredz, kas ir viņa mantu klāstā, kā arī ātri rodas nekārtība, jo viss vienkārši tiek izbērts uz grīdas. Kā arī mantu kastē rotaļlietas ātrāk var sabojāties, jo ir samestas viena uz otras. 

Daudz labāks princips ir atvērta tipa plaukti bērnam ērtā augstumā, kur ir novietotas vairākas zemas kastītes. Tajās rotaļlietas var sašķirot un salikt pēc to veida. Tā bērns labi redz, kas ir viņa rīcībā, un paņem konkrētu rotaļlietu. Ar šādu principu atvasei arī vieglāk apgūt rotaļlietu kārtošanu, viņš saprot, kur kam jāatrodas, un pats spēj uzreiz atlikt paņemto rotaļlietu vietā. 

Plauktos nav vajadzības turēt visas rotaļlietas, bet daļu no tām. Ik pēc kāda laika tās var rotēt, tas bērnam radīs iespaidu, ka ir atkal jaunas mantiņas, lai gan tās būs tikai labi aizmirstas vecās. Tādā veidā nevajadzēs tik bieži iegādāties jaunas rotaļlietas. 

Ja mājās ir vairāki bērni, tad jānodrošinās, ka mazākajiem nav piekļuves lielāko bērnu rotaļlietām, kas satur sīkas detaļas. Tās mazākos var apdraudēt, jo pastāv norīšanas un nosmakšanas risks.

Lietas, kas regulāri jāizdara ar rotaļlietām
Lai bērna rīcībā esošās rotaļlietas būtu drošas un ar tām būtu patīkami darboties, vecākiem regulāri ir jāizdara vairākas lietas:
• rotaļlietas regulāri ir jāmazgā un jānotīra, lai atbrīvotos no baktērijām, putekļu ērcītēm un netīrumiem;
• jāpārbauda, vai rotaļlietām nav radušies bojājumi; ja tā ir, tad no tām jāatbrīvojas;
• jāpārliecinās, ka bateriju nodalījumi ir stingri noslēgti;
• mīkstajām rotaļlietām jāpārbauda vīles, pogas, acis un citas detaļas, kas var būt kļuvušas vaļīgas, vajadzības gadījumā tās jāsalabo vai jāizmet;
• jāskatās, vai rotaļlietas atbilst bērna vecumam un interesēm, varbūt pienācis laiks to klāsta atjaunošanai ar piemērotākām.