Kā sagatavoties magnētiskajai rezonansei un kādus ieguvumus sniegs izmeklējums

Magnētiskā rezonanse (MR) ir mūsdienu medicīnā viens no efektīvākajiem vizuālās diagnostikas izmeklējumiem, ko ārsti saviem pacientiem nozīmē gan sarežģītu diagnožu, gan neskaidru simptomu gadījumos, kad citas izmeklējumu metodes nesniedz viennozīmīgu atbildi.

Magnētiskā rezonanse – perspektīvākā izmeklēšanas metode
MR izmeklējuma laikā magnētiskās rezonanses iekārtā notiek magnētiskā lauka ietekme uz pacienta organismā esošajām ūdeņraža atoma daļiņām – protoniem. Kad tas noticis, uz organismu īsu brīdi iedarbojas radioviļņi, kas izkustina ūdeņraža protonus. Beidzoties radioviļņu ietekmei, ūdeņraža protoni rada niecīgu radio signālu, ko spēj uztvert un pārvērst par attēlu magnētiskās rezonanses iekārta. Pēc tam šo iegūto attēlu analizē diagnostiskās radioloģijas speciālists.

Tieši magnētiskās rezonanses iegūtos attēlus uzskata par vieniem no detalizētākajiem, ko iespējams iegūt vizuālajā diagnostikā. Tiek iegūti augstas izšķirtspējas trīsdimensiju attēli, kas ārstam ļauj pamanīt pat niecīgas izmaiņas, kas varētu liecināt par slimības agrīnu stadiju, ko ar citām metodēm vēl nevar diagnosticēt.

MR ir izmeklējums bez rentgena staru iedarbības
Viena no magnētiskās rezonanses priekšrocībām ir tā, ka šis izmeklējums nepakļauj pacientu rentgena staru iedarbībai, kā tas ir parastajā rentgenā un arī datortomogrāfijā. Izmeklējumi, kuros izmanto rentgena starus, ir ierobežoti to biežumā, bet magnētiskajai rezonansei nav šādu ierobežojumu. MR var veikt tik bieži, cik ir nepieciešams. Tāpat magnētiskā rezonanse ir piemērota visa vecuma pacientiem, to var izmantot arī maziem bērniem. 

Ar MR var efektīvi izmeklēt ļoti plašu orgānu klāstu – galvas un muguras smadzenes, kaulus, locītavas un muskuļu sistēmu, vēdera dobuma un iegurņa orgānus, ausis, acis, sirdi, asinsvadu sistēmu.

Kādos gadījumos nevar veikt magnētisko rezonansi
Diemžēl var būt arī tādi gadījumi, kad objektīvu iemeslu dēļ magnētisko rezonansi nedrīkst veikt. 
• Ja ir grūtniecība līdz 12. nedēļai. Izmeklējums var apdraudēt grūtniecību. Izņēmums var būt situācija, kad ir apdraudēta grūtnieces dzīvība un veselība, tad ārsts arī var lemt par MR veikšanu.
• Ja pacientam ir metāliski svešķermeņi un implanti. Tā kā MR iekārtas pamatā ir jaudīgs magnēts, tas iedarbojas uz metāliskiem objektiem. Izmeklējumu nevar veikt, ja pacienta ķermenī atrodas metāliski objekti – skrūves, stieņi, kardio vai neirostimulatori, mākslīgās vārstules, iekšējās auss implanti u.c. Pretējā gadījumā izmeklējums var kļūt pacienta dzīvībai bīstams, jo var būt traucēta implantu un stimulatoru darbība, izkustināti metāliskie elementi.

Ja pacients sirgst ar klaustrofobiju vai izmeklējums jāveic mazam bērnam, tad tiks izmantota vispārēja anestēzija, lai garantētu, ka pacients vajadzīgo laiku nogulēs miera stāvoklī, jo tikai tad izmeklējumu varēs veikt kvalitatīvi.

Kā sagatavoties magnētiskās rezonanses izmeklējumam
Lai magnētiskās rezonanses izmeklējums būtu veiksmīgs un drošs, pirms tam jāpadomā par dažām būtiskām lietām. Uz izmeklējumu jāņem līdzi visa vajadzīgā dokumentācija:
• personu apliecinošs dokuments;
• ārsta norīkojums uz izmeklējumu;
• analīzes ar asinīs;
• iepriekš veikto izmeklējumu rezultāti un attēli.

Kur veikt magnētiskās rezonanses izmeklējumu, ir katra paša ziņā. Jāpainteresējas gan par izmaksām, gan izmeklējumam pieejamajiem laikiem. VCA poliklīnikās magnētiskā rezonanse pieejama, negaidot garā rindā, kā arī par konkurētspējīgām cenām. Kā arī pieteikties magnētiskajai rezonansei ērti var tiešsaistē: https://www.vca.lv/magnetiska-rezonanse.html.

Pirms izmeklējuma jāatceras vēl par dažām būtiskām niansēm.
• Obligāti jānoņem visi metālu saturošie priekšmeti (aksesuāri, maks, atslēgas, bankas kartes utt.), jo tie var sabojāt MR iekārtu un traucēt iegūt kvalitatīvus attēlus.
• Sievietēm jāpadomā arī par kosmētiku, jo arī tā var saturēt metāliskas daļiņas, it īpaši skropstu tuša. Tāpēc labāk pirms izmeklējuma kosmētiku notīrīt.
• Ja izmeklējums paredzēts vispārējā anestēzijā, tad vairākas stundas pirms tam nedrīkst ēst, lai neapdraudētu savu dzīvību izmeklējuma laikā.
• Arī tad, ja izmeklējums paredzēts vēdera dobumam, jāierodas tukšā dūšā.