6 lietas, ko sākt darīt jau šodien, lai nākotnē pretendētu uz hipotekāro kredītu

Hipotekārais kredīts ir risinājums, ko iedzīvotāji izvēlas, lai iegādātos paši savu māju vai dzīvokli. To izmanto arī jau esošā mājokļa remontam un labiekārtošanai. Hipotekārais kredīts ir ilgtermiņa aizdevums, tās parasti ir samērā lielas naudas summas, tāpēc aizdevēji arī ir piesardzīgi attiecībā uz klienta un iespējamās sadarbības izvērtēšanu. Lai saņemtu hipotekāro kredītu jāspēj atbilst aizdevēja prasībām. 

Lai palielinātu savu iespēju nākotnē nonākt to cilvēku lokā, kam ir izdevies saņemt hipotekāro aizdevumu un īstenot sapni par savu mājokli, ir dažas lietas, ko varat sākt darīt jau šodien.

Plānot savus izdevumus
Izdevumu plānošana ļauj arvien labāk apgūt savu finanšu pārvaldību, ieraudzīt, kam patiesībā tērējat naudu, kā arī pakāpeniski piepildīt arī ilgtermiņa finansiālos mērķus. Plānošana ļauj attīstīt disciplīnu. Ja kaut ko gribas nopirkt, tas ir jāieplāno vai arī jāiekrāj tam nauda. Plānojot finanses, ir jāmāk izvirzīt prioritātes, atteikties no nevajadzīgā. Tas būs labs treniņš, lai tad, kad būs jāmaksā arī hipotekārais kredīts, nebūtu nekādu šaubu, ka šo saistību izpilde ir prioritāšu sarakstā.

Veidot naudas uzkrājumus
Plānojot savus izdevumus, iespējams arī daudz sekmīgāk sakrāt naudu. Naudas uzkrājumi ir ļoti būtiska lieta finanšu stabilitātei. It īpaši tiem, kuri cer uz hipotekāro kredītu, jo šis aizdevuma veids paredz to, ka īpašuma pirkuma gadījumā kredītņēmējs veic pirmo iemaksu pats. Tie var būt vidēji 10-25% no īpašuma summas. Tas nozīmē, ka šāda summa ir jāsakrāj vai jāsagādā citādā veidā. Fakts, ka tas ir izdarīts, aizdevējam jau ir kā viens no apliecinājumiem, ka klients plāno savas finanses un spēj ievērot disciplīnu šajā jomā.

Pakāpeniski uzlabot savu maksātspēju
Ienākumu apjoms ir viens no galvenajiem rādītājiem, pēc kuriem aizdevējs izlemj, vai potenciālais klients vispār var uzņemties hipotekārā kredīta saistības. Tāpēc, ja šobrīd apzināties, ka maksātspēja vēl neatbilst tam, lai uzņemtos šādas kredītsaistības, tad nekas neliedz jau kopš šodienas strādāt pie tā, lai uzlabotu maksātspēju. Varat attīstīt karjeru, mainīt darbavietu, apvienot esošo darbu ar kādiem papildu pienākumiem utt.

Rūpēties par "tīru" kredītvēsturi
Ikviens hipotekārā kredīta izsniedzējs rūpīgi pārbaudīs potenciālā klienta kredītvēsturi. Tā noteikti ir lieta, par kuru varat rūpēties jau šodien. Katrs rēķins, soda kvīts un līgumsaistības – jāseko līdzi, lai maksājumi veikti laikus, lai nav palaists nekas garām, jo tas var rezultēties ar negatīviem ierakstiem kredītvēsturē. Ja ir jau citas kredītsaistības, tad pret to izpildi ir jābūt īpaši atbildīgiem.

Uzlabot savu finanšu pratību
Izglītoties mūža garumā – tas noteikti ir ne tikai par savu profesiju un personības attīstību, bet arī finanšu pratību. Šajā jomā vienmēr var kaut ko uzlabot. Varat lasīt grāmatas, skatīties kādus izglītojošus video internetā, apmeklēt kursus, kas saistīti ar savas naudas labāku pārvaldību. Protams, apgūto jāmēģina arī ieviest ikdienā un panākt vēlamos uzlabojumus.

Izpētīt kredītdevējus un to pakalpojumus
Informēts kredītņēmējs spēs izdarīt pārdomātāku un gudrāku lēmumu, pie kura aizdevēja aizņemties naudu savai iecerei. Lai šis lēmums nebūtu jāpieņem steigā un nenāktos to nožēlot, jau savlaicīgi var ievākt un izpētīt informāciju, iepazīties ar dažādiem hipotekārā kredīta pakalpojumiem, salīdzinot tos savā starpā. 

Noderīgas var būt speciālas kredītu salīdzināšanas platformas internetā, kur ne tikai apkopota informācija par daudziem aizdevējiem, bet tos savā starpā var labi salīdzināt, uzreiz redzot, kurš piedāvājums ir izdevīgāks. Viena no šādām vietnēm, kur ieskatīties, ir https://financer.com/lv/kompanija/latvijas-hipoteka/. Tur pieejama gan aktuālā informācija par kredītpakalpojumu, gan citu klientu atsauksmes par aizdevējiem.