Banner 980x90

Jelgavas novadā sāks apzināt decentralizētās kanalizācijas sistēmas

Jelgava, 27.apr., LETA. Jelgavas novada pašvaldības kapitālsabiedrībai SIA "Jelgavas novada KU" šogad jāapzina mājsaimniecības, kas izmanto decentralizēto kanalizācijas sistēmu, liecina šonedēļ novada domes sēdē apstiprinātie saistošie noteikumi "Decentralizēto kanalizācijas pakalpojumu sniegšanas un uzskaites kārtība".

Jaunie noteikumi attieksies uz tiem novada iedzīvotājiem, kuri dzīvo ciemos, un kura īpašums nav pieslēgts centralizētai kanalizācijas sistēmai.

"Decentralizētās kanalizācijas sistēmas reģistra izveides ietvaros plānojam sākotnēji sagatavot sarakstu ar īpašumiem, kuru kanalizācijas sistēma nav pieslēgta centralizētās kanalizācijas tīkliem. Pašlaik vēl skaidri nevaram pateikt, cik tieši mājsaimniecību novadā skars jaunie noteikumi, taču šobrīd strādājam pie datu apkopošanas. Atsevišķos ciemos ir daudz privātmāju un ikdienas dzīvošanai pārbūvētas vasaras mājas, kas nozīmē, ka to skaits varētu būt mērāms vairākos simtos. Līdz šī gada beigām plānojam informēt šīs mājsaimniecības par jauno kārtību, kā arī par decentralizēto sistēmu reģistrāciju. Pati reģistrācija Jelgavas novadā sāksies ar 2019.gada janvāri un ilgs līdz pat 2021.gada nogalei," informēja "Jelgavas novada KU" vadītāja Antra Alksne.

Jaunie noteikumi attieksies uz ikvienu, kurš dzīvo ciemā un kura māja vai vasarnīca nav pieslēgti centralizētai kanalizācijas sistēmai, un notekūdeņu savākšanai vai attīrīšanai izmanto rūpnieciski izgatavotas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, septiķus un notekūdeņu krājtvertnes, aģentūrai LETA skaidroja novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Enija Kreicberga-Kapša.

"Minimālais biežums notekūdeņu un nosēdumu izvešanai krājtvertnēm, septiķiem un rūpnieciski izgatavotām attīrīšanas iekārtām būs atšķirīgs. Piemēram, no septiķiem tas būs aptuveni reizi gadā, rūpnieciski izgatavotām attīrīšanas iekārtām - saskaņā ar iekārtas ražotāja izdoto tehnisko dokumentāciju vai instrukcijām par šo iekārtu ekspluatāciju -, savukārt mājsaimniecībām, kuras ierīkojušas izsmeļamās kanalizācijas bedres, tās būs jāiztukšo vairākas reizes gadā. Pašvaldības saistošajos noteikumos iekļauta formula, pēc kuras īpašnieks varēs vadīties un saprast, cik bieži viņam būs jāiztukšo krājtvertne. Būs jāņem vērā gan tvertnes tilpums, gan dzīvojamajā mājā deklarēto personu skaits, gan personas kopējais ūdens patēriņš gadā," pauda komunālā uzņēmuma vadītāja.

Saistošajos noteikumos ir noteiktas arī prasības decentralizēto kanalizācijas sistēmu uzturēšanai. Mājsaimniecībām, kas izmanto septiķi, jāraugās, lai tas būtu aprīkots ar filtrācijas lauku, apakšzemes filtrējošām drenām, smilts un grants filtriem, filtrācijas grāvjiem un akām vai niedru laukiem. Bet mājsaimniecībām, kuras ierīkojušas izsmeļamās kanalizācijas notekūdeņu bedres, būs jāseko tam, lai bedre būtu hermētiska un notekūdeņi netiktu pazemes ūdeņos.

Līdz ar jaunajiem noteikumiem stingrākas prasības būs arī asenizācijas pakalpojuma sniedzējiem. Tiem būs jāreģistrējas Jelgavas novada pašvaldībā, jāatbilst virknei prasību, kā arī jāslēdz līgums ar speciāli izveidoto notekūdeņu un nosēdumu pieņemšanas vietu operatoriem.

"Šie noteikumi neregulē sauso vai pārvietojamo tualešu lietošanu. Tāpat noteikumi neattiecas uz viensētām, jo to mērķis ir regulēt decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu blīvi apbūvētās teritorijās, kas var ietekmēt ne vien virszemes un pazemes ūdeņu, bet arī dzeramā ūdens kvalitāti vietējās ūdensapgādes sistēmās, radot draudus cilvēku veselībai," klāstīja Alksne.

Ar Jelgavas novada pašvaldības izstrādātajiem saistošajiem noteikumiem iedzīvotāji varēs iepazīties pašvaldības laikrakstā pēc tam, kad tie būs saskaņoti Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

Jau ziņots, ka stājušies spēkā VARAM izstrādātie noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu, lai nodrošinātu vienotas prasības decentralizētajām kanalizācijas sistēmām un veicinātu uzkrāto notekūdeņu vai sistēmu atkritumu regulāru izvešanu. Noteikumi paredz, ka pašvaldības varēs noteikt arī kontroles un uzraudzības kārtību decentralizētajām kanalizācijas sistēmām. Pašvaldības saistošajos noteikumos par decentralizēto kanalizācijas pakalpojumu sniegšanas un uzskaites kārtību noteiks konkrētus ciemus, uz kuru teritorijās esošajām decentralizētajām kanalizācijas sistēmām neattieksies reģistrēšanas un apsaimniekošanas prasības.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)